4th Grade Test Questions from the 1800’s

Directions: Instructors can use all or a selected subset of these problems as a review, to informally check for
understanding, or as a formal test. If children do not show proficiency, review related concepts and retest.

All Questions are taken from: RAY’S NEW ARITHMETIC – INTELLECTUAL, PRACTICAL, AND TEST EXAMPLES

  1. Multiply $8,293 by 24.
  2. Multiply $9,835 by 36.
  3. Multiply $43.75 by 84.
  4. Multiply $8,008 by 65.

  5. Multiply $9.12 by 60.
  6. Multiply $27,008 by 400.
  7. Multiply $29,632 by 750.
  8. Find 39 times $.636.
  9. What is 891 times 13 cents 6 mills?
  10. $87, 3 cents X 3000=?
  11. $68, 5 mills X 560=?
  12. What cost 49 barrels of flour at $6.75 a barrel?
  13. What cost 67 acres of land at $159.60 an acre?
  14. What must be given for 34 horses at $88.40 each?
  15. What cost 54 yards of grading at $7,282 per yard?
  16. What must be given for 89 hogs at $8.34 apiece?
  17. What cost 956 gallons of vinegar at 12 cents a gallon?
  18. What will be paid for 526 quarts of berries at 22 cents a quart?
  19. Sold 351 sheep at $2.50 apiece; how much did I receive for them?
  20. What cost 5000 tickets at 18 cents apiece?
  21. What cost 42357 yards of calico at 8 cents a yard?
  22. What cost 4500 bolts at 6 mills each?
  23. How much will a man earn in 57 days at $2.25 a day?
  24. What cost 40 boxes of starch, containing 33 pounds each, at $.075 per pound?
  25. If a soldier receives a pension of $1.75 per month, how much will 38 receive in 19
    months?
  26. What cost 40 boxes of candy, 40 pounds each, at 40 cents a pound?
  27. What cost 808 bales of cotton, containing 465 pounds each, at 3 cents 6 mills per pound?
  28. What cost 87 boxes of eggs, each containing 72 dozen, at $.125 per dozen?
  29. What cost 9388 papers of pins, each containing 30 dozen pins, at 2 mills per dozen?
  30. What will the glass cost for 8 houses, each containing 8 rooms, each room having 4
    windows, and each window 4 panes, at 37 cents 5 mills per pane?
  31. A man has 10 casks of stove polish, containing 425 pounds each; each pound will fill 6
    papers, sold at 5 cents a paper. How much will be received for the entire amount?
  32. What cost 40 bundles of paper, containing 2 reams each, each ream weighing 60 pounds,
    at 8 cents 3 mills per pound?
  33. What cost 708 boxes of tomatoes, each containing 24 cans of 2 pounds each, at 11 cents a
    pound?
  34. Find the cost of 82 boxes of calico, each box containing 40 bolts, and each bolt 30 yards,
    at $.066 per yard.

  35. Find the amount received for 5 blocks of building lots, each block containing 12 lots,
    each lot being 25 feet front, the whole being sold at $8.75 per front foot.
  36. What will be the wages of 240 men, employed 17 days, of 10 hours each, at 17 cents 5
    mills per hour?

Leave a Comment

Your email address will not be published.

The maximum upload file size: 2 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.